Takarmányozás Minden Gazdit szeretnék megkérni, hogy vegye nagyon komolyan ezt a kérdést. A nyuszik érzékeny pontja az emésztőrendszerük. Ha azt szeretnénk, hogy kedvencünk sokáig megörvendeztessen bennünket kedves jelenlétével, akkor nagy figyelmet kell szentelnünk a takarmányozásának. Ami egyébként nem ördöngős dolog, csak néhány dologra kell odafigyelnünk. -
A nyuszi étrendjének legnagyobb részét a jó minőségű széna tegye ki.
Milyen a jó széna? A jó széna illatos (ha beleszagolok, a nyári rét fűkavalkádjának illatát érzem), nem nedves, nem penészes, nem dohos és nem poros. A színe legalább emlékeztet :) a fű színére, halvány zöld és nem szürke.
A széna mindig álljon a nyuszi rendelkezésére, lehetőleg szénatartóban, mert amit magaalátapos, azt már nem szívesen eszi meg.
Miért jó a széna? A szénának nagyon jó az élettani hatása. Szükséges nyuszink emésztésének rendben tartásához. Koptatja a fogakat. Alacsony az energiatartalma, magas a rosttartalma. Sok széna etetésével megelőzhetjük vedlés idején a szőrgombócok kialakulását. Leköti magát a nyuszi, amíg eszegeti, nem lakik vele 2 perc alatt jól, mint a tápokkal, hanem hosszasan ropogtatja és addig sem rosszalkodik. :)
-
Zöldségekkel és gyümölcsökkel gazdagítsuk nyuszink étrendjét. Ezeket adhatjuk frissen és szárítva is. A lényeg, hogy tiszta és egészséges zöldségeket és gyümölcsöket adjunk. Ha bármi barnás foltot, a romlás kezdeményét látjuk, azt szigorúan vágjuk ki, mert megbetegedhet tőle kedvencünk. Az új zöldségeket és gyümölcsöket mindig fokozatosan vezessük be az étrendbe. Nem kell nagy mennyiségeket adni, inkább több féléből kevesebbet. Pl. egy szelet zeller gumó, egy levél kelkáposzta, negyed alma, stb. Lehetőleg megbízható helyről szerezzük be a zöldségeket, különösen fiatal állataink érzékenyek a permetező- és tápszerekre. -
-
Folytatjuk..... forrás:makkocska
|